Galvanizli sac, farklı prosesler ile üretilmiş yassı çelik malzemenin her iki yüzeyine müşteri taleplerine uygun olarak metalik çinko kaplama işlemi uygulanması ile elde edilen bir üründür.

Galvanizleme işleminde amaç çinko veya alüminyum-çinko kaplamanın kurban katot olarak kullanılarak ana metalin korozyon direncinin arttırılmasıdır. Kurban katot korozyona uğrayarak alt katmandaki çeliği korozyona karşı korur.

Galvanizli sac üretim prosesi, ön hazırlık, tavlama, galvaniz kaplama, temperleme, gergili düzeltme ve talebe bağlı olarak yağ/pasivasyon son işlemi olmak üzere beş ana prosesin aynı hat üzerinde ve sürekli bir şekilde rulo yassı çeliklere uygulanmasını içerir. Galvanizli sac için galvanizleme hattında rulolar sıcak daldırma yöntemiyle çinko (GI) veya çinko-demir alaşımı (GA) ile kaplanır.

Galvanizli saclar otomotiv, beyaz eşya ana ve yan sanayileri, yapı/inşaat gibi sektörlerde; pano, kablo kanalı üretimleri, muhtelif çelik konstrüksiyon üretimi, paneller, metal eşyalar, depolama ve raf üniteleri ve havalandırma üniteleri gibi sanayinin çok sayıda farklı alanında kullanılır.